Proč používám Drupal?

Přiznám se, že když jsem se v roce 2011 poprvé setkal s Drupalem, nebyl jsem zrovna nadšen. Byl jsem do té doby zvyklý používat vlastní jednoduchý PHP systém, který jsem přizpůsoboval potřebám jednotlivých zakázek. Dostal jsem se však jako externista k menší reklamní agentuře, kde se po negativních zkušenostech s amatérskými CMS rozhodli striktně vyžadovat standardizované řešení a na základě dostupných referencí padla volba právě na Drupal. Nějakou dobu trvalo, než jsem zcela pochopil jeho filozofii a objevil veškterý jeho potenciál. Postupně jsem ale nacházel další a další výhody až se Drupal stal v mé práci číslem 1.

Ještě než se dostanu k tomu, proč jsem si ho nakonec oblíbil uvedu několik obecných informací, čísel a zajímavostí. Drupal je univerzální open source CMS (zkratka pochází z anglického "Content Management System", česky systém pro správu obsahu) šířený pod licencí GNU General Public License, určený pro tvorbu a správu webových stránek, e-shopů i pokročilejších webových aplikací. Na jeho vývoji se podílí více než 96 000 programátorů po celém světě a v tuto chvíli existuje téměř 33 000 rozšiřujících modulů. Momentálně je Drupal třetím nejoblíbenějším CMS na světě s více než 1 100 000 instalací.

Mezi nejvýznamnější a nejznámější uživatele Drupalu patří:

V České republice:

Jaké jsou tedy největší výhody Drupalu?

Obecně jsou za největší klady považovány univerzálnost, vysoká míra zabezpečení, rychlost (v případě pokročilejší optimalizace výkonu) a v neposlední řadě velmi přehledné administrační rozhraní. Možnosti z hlediska rozsahu a funkcionality vyvíjené aplikace jsou téměř neomezené. Je jedno, zda máte zájem o webovou vizitku, firemní web nebo rozsáhlejší portál. Na Drupalu je to možné. S instalací rozšiřujícího modulu navíc Drupal zvládá z jedné instalace spravovat X webů na samostatných doménách. Samozřejmostí v případě open source je pravidelná a častá aktualizace jádra i rozšířujících modulů, flexibilně reagující na nové požadavky a internetové hrozby.

Z vlastní, několikaleté zkušenosti bych vyzdvihl následující. Ve srovnání s některými konkurenčními systémy se filozofie Drupalu mnohem více blíží frameworku, proto je ostatně často označován jako CMF (Content Management Framework) namísto běžného CMS. V praxi to znamená, že na rozdíl např. od populárnějšího Wordpressu, kde v podobě tzv. pluginů implementujete prakticky hotová řešení připravená k použití, rozšiřující moduly Drupalu jsou spíše univerzálně a opakovaně použitelné nástroje (často vzájemně velmi dobře spolupracující) pomocí kterých vytváříte řešení vlastní. Za všechny jmenujme vynikající moduly Views, Token, Rules, Flag nebo Webform. První jmenovaný tvoří v kombinaci s vestavěným systémem typů obsahu (dříve CCK) a šablonovacím systémem vlastně samostatný systém uvnitř systému. Tato filozofie na jedné straně přináší takřka neomezené možnosti, na druhé straně s sebou ale nese mnohem vyšší nároky na vývojáře, než konkureční systémy.

Dalším plusovým bodem je již zmíněný chytrý a velmi pokročilý šablonovací systém, který umožňuje v Drupalu vzhledově přizpůsobovat prakticky cokoliv, počínaje layoutem jednotlivých stránek konče výpisy jednotlivých políček z databáze.

Doufám, že je Vám nyní Drupal o něco sympatičtější a možná jsem Vám pomohl v rozhodování, který systém použít pro svůj web. Pokud máte zájem o web na Drupalu, navštivte sekci "Tvorba webových stránek" nebo "Tvorba internetových obchodů", kde naleznete nabídku různých webových řešení postavených právě na Drupalu.

Tagy: